Nieruchomości na rynku wtórnym są obecnie mniej atrakcyjną opcją, jeśli decydujemy się na zakup mieszkania. Z uwagi na boom deweloperskich inwestycji sprzedaż mieszkań wcześniej zamieszkałych staje się koniecznością z uwagi na niższą cenę lub wyborem, dyktowanym lokalizacją. Mieszkania na rynku wtórnym to oferty, które kuszą doskonałym umiejscowieniem. Mimo, iż odstraszać może konieczność opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, który przy zakupie inwestycji deweloperskiej jest anulowany, kancelaria notarialna Kraków to możliwość wyboru najkorzystniejszej oferty, uwzględniającej korzystną taksę notarialną. Ceny nieruchomości z rynku wtórnego są często na tyle atrakcyjne, że koszt podatku oraz remontu jest w dalszym ciągu mniejszym obciążeniem, niż zakup nowej nieruchomości oraz koszt wykończenia jej, by móc się wprowadzić.
Jak przygotować ofertę sprzedaży mieszkania?
Jeżeli sytuacja formalnoprawna mieszkania jest jasna, nieruchomość posiada wyodrębnioną księgę wieczystą, nie jest zadłużona oraz obciążona hipoteką, coraz częściej decydujemy się osobiście przeprowadzić formalności, związane z zamieszczeniem oferty sprzedaży i koniecznych procedur, uwzględniających podpisanie notarialnego aktu sprzedaży. W dużych miastach, takich jak Kraków kancelaria notarialna jest nastawiona na zaoferowanie klientom korzystnych warunków, przede wszystkim ze względu na dużą konkurencję. Kancelaria notarialna Kraków jest miejscem, w którym sprzedający dowie się, jakie dokumenty i zaświadczenia potrzebne będą do podpisania aktu sprzedaży. W celu zamieszczenia oferty sprzedaży, należy przeprowadzić w mieszkaniu niezbędną konserwację, drobne naprawy oraz odświeżyć wnętrza. Aby oferta prezentowała się atrakcyjnie warto zrobić jasne, wyraźne zdjęcia, ukazujące przestrzeń pomieszczeń. Bardzo modne są panoramy, które ukazują rozmieszczenie oraz stworzenie wirtualnego spaceru po mieszkaniu. Potencjalni klienci chętnie zobaczą rzut, przedstawiający realistyczną wielkość i układ pomieszczeń. Zachęcający opis będzie dodatkowym atutem.
Co decyduje o powodzeniu w sprzedaży nieruchomości?
Oferty, które są atrakcyjne dla kupujących z reguły znajdują nabywców w ciągu około miesiąca od zamieszczenia ogłoszenia. Są również mieszkania, które nie cieszą się zainteresowaniem kupujących. Od czego zależą różnice? Przede wszystkim od kosztów. Klienci upatrują okazji przy zakupie nieruchomości i często przychodzą oglądać mieszkanie z zamiarem negocjacji ceny, która znacznie zaniża wartość nieruchomości. Odstraszyć może wysoki czynsz, który zwłaszcza w centrum miast potrafi generować comiesięczne, wysokie koszty utrzymania nieruchomości. Zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest z kolei lokalizacja, najczęściej w atrakcyjnych przestrzeniach starówki, rynku lub w miejscach, o doskonale funkcjonującej infrastrukturze. Są miejsca, w których oferty sprzedaży mieszkań są wyczekiwane ze względu na atrakcyjną okolicę, jak również okolice, które nie cieszą się zamiarem osiedlenia. Nie warto jednak oceniać oferty już na starcie, gdyż zdarzają się osoby, poszukujące pozornie nieatrakcyjnych dla ogółu ofert.