Wentylatory łazienkowe – jaki wybrać i do czego służą?

Wentylatory łazienkowe – jaki wybrać i do czego służą?

Wentylacja jest bardzo ważną częścią każdej łazienki. Nie powinniśmy z niej rezygnować podczas projektowania tego pomieszczenia i ważne jest, aby została ona odpowiednio dopasowana do miejsca, w którym ma pracować. Zobacz, po co tak właściwie montuje się wentylatory łazienkowe i jakie rodzaje są dostępne na rynku.

Do czego służą wentylatory łazienkowe?

W łazience panują zupełnie inne warunki niż w reszcie domu. Jest tam ciepło i wilgotno, przez co para wodna skrapla się na płytkach i sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Aby tego uniknąć, używa się wentylatorów, które mają za zadanie poprawić cyrkulację powietrza i stale wymieniać je na nowe pozbywając się przy tym nadmiaru wilgoci. Dzięki temu unikniemy problemu zaparowanych luster, skraplającej się na płytkach wody oraz zawilgocenia łazienki.

Jaki wentylator wybrać?

To, jaki wentylator wybierzemy do swojej łazienki, ma wpływ na to, czy będzie on działał efektywnie i skutecznie pozbywał się zawilgoconego powietrza. Wentylatory łazienkowe mają różną wydajność, którą należy dopasować do metrażu pomieszczenia, w którym mają one pracować. To jaka wydajność najlepiej sprawdzi się w danej łazience, można obliczyć za pomocą kubatury łazienki. Nie należy wybierać wentylatorów o zbyt małej mocy, ponieważ nie będą one pracować z wystarczającą siłą ani takich o za wysokiej mocy, która powodowałaby hałas i wzrost prędkości powietrza w łazience.

Rodzaje wentylatorów łazienkowych

W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć bardzo dużo wentylatorów łazienkowych. Różnią się one między sobą wydajnością, wykonaniem i tym jak działają. Tradycyjne wentylatory uruchamia się za pomocą włącznika elektrycznego, który znajduje się zazwyczaj obok włącznika światła. Bardziej nowoczesne modele wyposażone są w czujniki ruchu lub wilgoci i uruchamiają się, gdy ktoś wejdzie do łazienki, lub poziom wilgoci przekroczy normę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba pamiętać o tym, aby samodzielnie włączyć wentylator. Co więcej, w ofercie wielu sklepów można też znaleźć wentylatory dekoracyjne, które mogą stanowić ozdobę całego wnętrza. Nie tylko usuwają one wilgoć z łazienki, ale też dobrze wyglądają, dzięki czemu nie zaburzają aranżacji łazienki.

Gdzie zamontować wentylatory?

Wentylatory najczęściej montuje się na ścianie tuż obok sufitu. Należy pamiętać o tym, aby zamontować je z dala od źródeł wody, tak aby nie groziło im zachlapanie. Wentylatory można zamontować też na suficie lub w szybie okna. Wszystko zależy od tego, jakie warunki panują w łazience.

Dodaj komentarz