Wnętrze w klasycznym stylu – czym się charakteryzuje?

Wnętrze w klasycznym stylu – czym się charakteryzuje?

Często, aby opisać jakiś element ubioru czy wnętrza stosujemy słowo ”klasyczny”, które kojarzy się z elegancją oraz stonowaniem. Każdy z nas mniej więcej potrafiłby też wskazać, które elementy wystroju wnętrza są klasyczne, a które na przykład ekstrawaganckie. Dziś skupimy się na tym, aby przybliżyć Ci, na czym polega styl klasyczny we wnętrzu i czym się charakteryzuje. Zobacz jak urządzić pokój w stylu klasycznym i jakie rzeczy nieodłącznie się z tym wiążą.

Skąd wywodzi się styl klasyczny?

Aby poczuć styl klasyczny i potrafić urządzić dom w takiej stylistyce, trzeba wiedzieć gdzie ma ona swoje korzenie. Styl klasyczny wywodzi się przede wszystkim z minionych epok. Uważa się, że pochodzi on z angielskiego stylu regencji, francuskiego stylu cesarstwa lub amerykańskiego stylu federalnego. Niegdyś na dom w stylu klasycznym mogły pozwolić sobie jedynie wyższe warstwy społeczne. Miało to miejsce w ok. XIX wieku, gdy produkcja przemysłowa sprawiła, że wiele rzeczy stało się ogólnodostępnych. Styl klasyczny inspiruje się też szlacheckimi dworkami, na których panował przepych, ale w eleganckim wydaniu. Klasyka przyjęła starożytne założenia, czyli powagę, umiar i prostotę. Właśnie te trzy słowa doskonale opisują to, jak wygląda styl klasyczny. Wnętrza w stylu klasycznym są symetryczne oraz zrównoważone. Nie ma tam miejsca na bałagan.

Kolory

Wnętrze w stylu klasycznym będzie wyróżniało się stonowanymi barwami. Będą to przede wszystkim wszelkie odcienie brązu, beżu, kremu oraz szarości. Podstawą jest oczywiście biel, która w stylu klasycznym odgrywa istotną rolę. Taką kolorystykę możemy ożywić nieco za pomocą zieleni, złota i srebra. Oczywiście błyszczące kolory powinny być stosowane z umiarem. Wnętrze w takim stylu nie zaskoczy nas raczej szeroką gamą kolorów, stawia się raczej na minimalizm oraz stonowanie, które jest jedną z głównych cech stylu klasycznego.

Materiały

Materiały w stylu klasycznym są bardzo szlachetne. Nie stosuje się raczej tanich zamienników, a surowce wykorzystane we wnętrzu charakteryzują się najwyższą jakością. Klasyka bardzo lubi się z drewnem wszelkiego rodzaju – od tego ciemnego do jasnego. Najlepiej sprawdzi się orzech, z którego mogą być zrobione meble. Marmurowe blaty kuchenne także są nieodłączną częścią tego stylu. Nie zapomnij też o szlachetnych tkaninach, niegdyś stosowano perskie dywany. Meble takie jak kanapa czy fotel mogą być wykonane z prawdziwej skóry, która także sprawdzi się w stylu klasycznym.

Ogrzewanie

Jeszcze do niedawna grzejnik nie wydawał się nam elementem ozdobnym. Nieco się to jednak zmieniło i teraz mamy bardzo duży wybór. Grzejniki purmo dzięki swojemu stonowanemu wyglądowi doskonale odnajdą się w klasycznych wnętrzach. Prócz tego, że zapewniają komfort cieplny, to wtapiają się we wnętrze. Kaloryfer płytowy będzie dobrym rozwiązaniem, które przez długi czas będzie ogrzewać pomieszczenie.

Meble

Meble w stylu klasycznym charakteryzuje eleganckie wzornictwo. Możemy na nich dostrzec subtelne detale, rzeźbione nóżki i okucia. Dość dużą wagę przykłada się do tego, aby były one proste, a jednocześnie stanowiły ozdobę wnętrza. Tak jak już wspomnieliśmy, wykonane są one z solidnego drewna – najlepiej orzecha. Kluczowa jest także wysoka jakość. Meble w stylu klasycznym są dość drogie, jednak posłużą ich właścicielowi przez długie lata. Ich główną cechą jest też to, że są masywne i daleko im raczej do mebli nowoczesnych.

Dodaj komentarz