Dlaczego pomoc rzeczoznawcy majątkowego ułatwia sprzedaż nieruchomości?

Dlaczego pomoc rzeczoznawcy majątkowego ułatwia sprzedaż nieruchomości?

Po raz pierwszy od kilku lat rynek nieruchomości odczuwa wprost negatywne skutki obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej. Ma na to wpływ wiele czynników, z wysokimi stopami procentowymi na czele. Wg danych udostępnianych przez niektóre agencje nieruchomości, od wystawienia oferty mieszkania na sprzedaż do finalizacji transakcji mija już nawet 6 miesięcy. W przypadku domów ten okres może wynieść aż 12 miesięcy. Czy są sposoby, by zwiększyć szansę na szybkie dopięcie sprzedaży? Zdecydowane tak. Jednym z nich jest zamówienie profesjonalnego operatu szacunkowego u rzeczoznawcy majątkowego.

Pomoc rzeczoznawcy majątkowego w sprzedaży mieszkania – na czym polega?

Rzeczoznawca majątkowy to zawód, który wymaga zdobycia stosownego wykształcenia i praktyki w sektorze wyceny nieruchomości, a także specjalistycznych uprawnień zawodowych. Z pomocą rzeczoznawcy można poznać faktyczną rynkową wartość domu, mieszkania, lokalu użytkowego lub gruntu inwestycyjnego. W sporządzanej wycenie rzeczoznawca majątkowy uwzględnia wiele czynników, w tym wewnętrznych (stan nieruchomości, kondygnacja, dodatkowe udogodnienia), jak i zewnętrznych (charakter okolicy, skomunikowanie z pozostałymi częściami miasta, plan zagospodarowania przestrzennego).

Profesjonalny operat szacunkowy to zatem sposób na wypracowanie złotego środka, czyli ustalenie ceny transakcyjnej, która nie będzie ani zaniżona, ani zawyżona. To także niepodważalny argument, którego warto użyć w czasie negocjacji ceny z potencjalnymi kupującymi. Opinia rzeczoznawcy majątkowego pomoże też sprzedającemu w wyeksponowaniu zalet nieruchomości w ogłoszeniu, które mogą być ważne dla zainteresowanych zakupem, a których właściciel mieszkania mógłby po prostu sam z siebie nie uwzględnić w ofercie.

Jak wybrać dobrego rzeczoznawcę majątkowego do wyceny nieruchomości?

Decydując się na skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, zawsze warto wybierać eksperta z danej okolicy. To właśnie taki rzeczoznawca majątkowy będzie doskonale znał lokalny rynek, dzięki czemu wycena nieruchomości nie sprawi mu problemu nawet w przypadku nietypowych obiektów. Gdy nieruchomość znajduje się na Śląsku, rzeczoznawca powinien mieć doświadczenie właśnie na rynku śląskim. Przykładem rzeczoznawcy wpisującego się w te oczekiwania jest Barbara Włodarczyk, której kancelaria ma siedzibę w Jaworznie. Ofertę tego rzeczoznawcy można poznać tutaj: http://www.wycenawlodarczyk.pl/wycena-nieruchomosci-tychy/.

Rzeczoznawca pomaga wyceniać nie tylko nieruchomości niezwykle prestiżowe i ekskluzywne, ale również te, które posiadają wiele wad. Operat szacunkowy przyda się również sprzedającemu, który ma do zbycia lokal przeznaczony do remontu lub modernizacji, jak też taki, który posiada zadłużenie. To oczywiste, że w takich przypadkach kupujący zawsze będzie dążył do maksymalnego obniżenia ceny oferty, argumentując to ryzykiem związanym z zakupem. Opinia rzeczoznawcy może w takich sytuacjach wprowadzić możliwość racjonalnego procesu negocjacji ceny kupna/sprzedaży nieruchomości.

Dodaj komentarz