Jak wybrać szafkę nocną do sypialni?

Jak wybrać szafkę nocną do sypialni?

Często urządzając sypialnię, koncentrujemy naszą uwagę przede wszystkim na wyborze łóżka i kupujemy je osobno. Potem dopiero zdajemy sobie sprawę, że potrzebujemy szafek nocnych, a w przypadku małej sypialni, chociaż jednej. Jak wybrać tę odpowiednią, która nie tylko będzie pasować do łóżka i całego wystroju, ale też sprosta naszym oczekiwaniom?

Czym się kierować przy wyborze szafki nocnej?

Szafka nocna to obok łóżka bardzo ważny element naszej sypialni. To w niej i na niej trzymamy rzeczy, które uważamy za niezbędne podczas wypoczynku. Może to być lampka nocna i książka, okulary lub kubek z herbatą. To również dobre miejsce na postawienie budzika, czy telefonu. Każdy ma inne preferencje i inne potrzeby. Dlatego przy wyborze właściwej szafki zastanówmy się, co chcielibyśmy w niej trzymać. Wtedy zorientujemy się, czy potrzebujemy dużej, czy małej szafki. Oczywiście nie bez znaczenia tutaj jest wielkość samej sypialni. Jeśli jest mała, musimy dokładnie wymierzyć, na jakiej wielkości szafkę możemy sobie pozwolić. Ważna jest również wysokość. Jeśli lubimy czytać w łóżku i nie mając nad nim kinkietu, będziemy korzystać z małej lampki nocnej ustawionej na szafce, trzeba wziąć pod uwagę, by szafka była odpowiednio wysoka. Jeśli będzie za niska, światło nie  oświetli dobrze książki, która czytamy. Nie może być jednak zbyt wysoka, bo to utrudni nam sięganie z łóżka po przedmioty znajdujące się na szafce. Poza tymi funkcjonalnymi aspektami warto przed zakupem zastanowić się też nad materiałem i kolorystyką szafki, by dobrać taką, która doskonale wpasuje się we wnętrze.

Jak dobrać szafkę nocną do stylu sypialni?

Jeśli chcemy, aby sypialnia była przytulana i klimatyczna, dopasujmy odpowiednią szafkę do stylu całego pomieszczenia. Szafki drewniane dobrze wkomponują się w klasyczne, rustykalne, ale też skandynawskie, czy prowansalskie wnętrza. Jeśli mamy bardzo mało miejsca przy łóżku, rolę szafki nocnej może pełnić wąski drewniany kwietnik z szufladką. Natomiast nowoczesną aranżację znakomicie dopełnią szafki tapicerowane lub na nóżkach stylizowanych na lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku. Lustrzane szafki nocne lub inne z połyskiem sprawdzą się w stylu glamour. Natomiast w minimalistycznych wnętrzach rolę szafki nocnej może pełnić mała szufladka lub półeczka powieszona na ścianie obok wezgłowia łóżka. Do mieszkania w stylu industrialnym można wybrać szafki z metalowymi elementami.

Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, z pewnością dokonamy właściwego wyboru i szafka nocna będzie nie tylko cieszyć nasze oczy, ale też spełni swoje funkcje. I o to przecież chodzi.

Dodaj komentarz