Na co zwrócić uwagę wybierając stolarkę okienną? Najważniejsze parametry okien

Na co zwrócić uwagę wybierając stolarkę okienną? Najważniejsze parametry okien

Wybór stolarki okiennej to coś, czemu warto poświęcić więcej czasu. Dlaczego? Ponieważ to od niej w dużej mierze zależy funkcjonalność całego budynku oraz to czy przebywanie w nim będzie komfortowe. Niezależnie od tego, czy wybierasz stolarkę okienną do bloku, domu jednorodzinnego czy biura powinieneś zwrócić uwagę na kilka parametrów. Okna Limanowa to trwała i funkcjonalna stolarka okienna, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów. W tym artykule podpowiemy Ci jak wybrać dobrą stolarkę okienną.

Stolarka okienna – jaką pełni funkcję?

Stolarka okienna to prościej mówiąc rama, w której mieści się szyba i inne elementy, które są niezbędne do prawidłowego montażu okna. Mimo że na pierwszy rzut oka stolarka okienna może wydawać się prosta, to nie do końca tak jest. W stolarce okiennej mieści się sporo elementów, które mają wpływ na funkcjonalność okna np. uszczelnienie, materiały termoizolacyjne itd. Konstrukcja stolarki jest skomplikowana, a to wszystko po to, aby zapewniała ona wysoką izolacyjność akustyczną i miała niski współczynnik przenikania ciepła.

Materiał stolarki okiennej

Pierwszą kwestią przy wyborze stolarki okiennej jest dobór materiału, z którego jest ona wykonana. Stolarka okienna może być wykonana z drewna, aluminium lub PCV. Każdy z tych materiałów ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Okna drewniane wyglądają elegancko i uchodzą za trwałe, jednak są wrażliwe na wilgoć. Okna aluminiowe są trwałe i lekkie jednak nie jest to typ stolarki, która jest popularna na ten moment. Okna PCV są najtańszym rozwiązaniem, wyróżniają się trwałością i funkcjonalnością. To jaki rodzaj materiału wybierzesz, ma wpływ na ostateczną kwotę takiej inwestycji. Warto zapoznać się z zaletami i wadami wszystkich rozwiązań i wybrać stolarkę, która spełnia Twoje wymagania, jeśli chodzi o parametry, ale także cenę.

Na co zwrócić uwagę kupując stolarkę okienną – najważniejsze parametry

Stolarka okienna powinna mieć odpowiedni poziom izolacyjności akustycznej. Od tego zależy, w jaki sposób wnętrze budynku będzie odizolowane od dźwięków, które dochodzą z zewnątrz. Kluczowy jest też współczynnik przenikania ciepła. Jeżeli cenisz sobie bezpieczeństwo i chcesz dobrze ochronić budynek, to zwróć uwagę na właściwości antywłamaniowe okien. Nowoczesne okna są projektowane w taki sposób, aby zabezpieczać nieruchomość przed próbą włamania. Nie bez znaczenia są też kwestie estetyczne. Okna powinny pasować do budynku, być jego integralną częścią, która pasuje estetycznie do pozostałych elementów.

Dodaj komentarz