Naprawa przeciekającego dachu – jak i czym to zrobić?

Naprawa przeciekającego dachu – jak i czym to zrobić?

Nieszczelny dach to poważny problem, który należy szybko rozwiązać. W przeciwnym razie może doprowadzić do poważnych zniszczeń sufitu, ścian, a także elementów wyposażenia wnętrza. Wbrew pozorom problem nie musi od razu oznaczać zalania powierzchni mieszkalnej. O przeciekaniu świadczyć może również pojawiający się grzyb lub pleśń tylko w jednym miejscu. Wówczas naprawa przeciekającego dachu staje się natychmiastową koniecznością. Im szybciej podejmiesz w tym zakresie jakiekolwiek działania, tym więcej uda Ci się ocalić.

Z jakiego powodu dach może przeciekać?

Przeciekający dach może pojawiać się z różnych przyczyn. Wbrew pozorom to nie tylko problem dotyczący starych budynków, ale i również nowych (choć zdarza się nieco rzadziej). Dużo zależy od tego, kiedy i w jaki sposób pokrycie dachowe domu zostało wykonane. Wątpliwa jakość wykonania może przyczynić się do nieszczelności. Pojawia się jednak ono wówczas, gdy następują pierwsze, intensywne ulewy  po zakończeniu montażu pokrycia dachowego. Problem uwidacznia się szczególnie przy kominie, a także w okolicy źle uszczelnionych okien.

Za przeciekami stać może również uszkodzenie niektórych elementów dachu na skutek porywistego wiatru. Problem dotyczy najczęściej starych dachówek, a dawniej i również budynków pokrytych eternitem.

Naprawa cieknącego dachu – co warto wiedzieć?

Naprawa przeciekającego dachu powinna rozpocząć się od próby zlokalizowania miejsca nieszczelności. Wbrew pozorom wcale nie musi to być miejsce, gdzie widać mokrą plamę. O nieszczelności świadczyć może również pojawiająca się miejscami pleśń lub grzyb.

Brak pomieszczeń na poddaszu znacznie ułatwia naprawę. Wówczas musisz skupić się wyłącznie na dokładnym przejrzeniu pokrycia dachowego i jego naprawie. Brak konieczności naprawy uszkodzonych ścian lub sufitów nie naraża Cię przy tym na dodatkowe koszty.

Gdy zlokalizujesz miejsce uszkodzenia, wówczas naprawa przeciekającego dachu będzie polegała na załataniu nieszczelności. Proces ten nie zawsze musi oznaczać konieczności rozbierania całego pokrycia dachowego. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko zależy tu od skali znalezionych uszkodzeń.

Do ich szybkiej naprawy warto użyć innowacyjnych produktów, takich jak np. Canada Rubber, które cechują się niezawodną technologią i wysoką odpornością na różne czynniki. Po nałożeniu produktu jego płynna konsystencja tworzy bezszwową warstwę, która ogranicza ryzyko pękania przy silnych naprężeniach, wahaniach temperatury, oraz ewentualnych wibracjach budynku. Konsystencja dociera przy tym do każdego najmniejszego zakamarka, dzięki temu nawet trudno dostępne miejsca zostają uszczelnione.

Dodaj komentarz