Inwestycja w ziemię – gdzie inwestować, by nie stracić?

Inwestycja w ziemię – gdzie inwestować, by nie stracić?

Inwestowanie w grunty

Grunty już od dawna mają dużą wartość. Są zdecydowanie bardziej odporne na wszelkie zdarzenia losowe czy kataklizmy niż budynki, a ponadto nie niszczą się i nie starzeją. Grunty są doskonałym sposobem na inwestycje, a jeżeli wybierzesz atrakcyjne miejsce na zakup ziemi, to inwestycja będzie jeszcze bardziej opłacalna.

Kiedyś bardzo pożądanymi gruntami były ziemie rolne. Jednak po wejściu w życie nowych przepisów prawa sytuacja uległa zmianie, bo wielu inwestorów nie spełnia warunków, które pozwoliły by im na kupno takiego gruntu. Dlatego teraz większym zainteresowaniem cieszą się grunty pod budowę. Jest to bezpieczne i stabilne dobro, a do tego dość przewidywalne. Ze względu na bogacenie się społeczeństwa, rozwój komunikacji czy modę na życie bliżej natury budownictwo na pewno będzie się rozwijać i nasilać. Z tego wynika, że ceny gruntów pod budowę będą rosły, ponieważ wzrasta popyt na nie, a podaż będzie coraz bardziej ograniczona, ponieważ ziemi nie da się wyprodukować, a coraz więcej ludzi chcę wybudować swój dom. Aby inwestycja w grunt przyniosła korzyści musisz wiedzieć, gdzie najlepiej kupić ziemię, aby za jakiś czas sprzedać ją za wyższą kwotę.

Przed zakupem gruntu dobrze przebadaj rynek i myśl perspektywicznie

Rozważ, czy wybrana lokalizacja będzie atrakcyjna za pięć czy dziesięć lat. Najlepiej będzie, jeżeli znajdziesz coś pomiędzy drogimi gruntami w modnych okolicach, a tanimi działkami z dala od cywilizacji i bez odpowiedniej infrastruktury. Dokładnie przeanalizuj, jak długo trwa dojazd do wybranej przez ciebie lokalizacji, czy w pobliżu znajduje się sklep, przychodnia albo szkoła i przede wszystkim, czy grunt ma uregulowany status prawny. Warto jest też sprawdzić, czy gdzieś w pobliżu nie jest zaplanowana jakaś uciążliwa inwestycja, np. wielka fabryka, która w przyszłości mogłaby zniechęcić potencjalnych kupców twojej ziemi.

Inwestycja w ziemię – gdzie inwestować, by nie stracić?

Przed zakupem gruntu warto jest sprawdzić, jak zachowuje się on w trakcie zmiany warunków atmosferycznych. Upewnij się, czy teren jest równy albo czy po deszczu nie zatrzymuje się na nim woda – to może zniechęcić kupca, który chciałby postawić na tym gruncie swój dom. Ponadto trzeba sprawdzić w jakim stanie jest droga dojazdowa. Najlepszym czasem na zakup gruntu jest wczesna wiosna lub jesień, ponieważ wtedy wszystkie wady terenu mogą zostać obnażone.

Poświęcając czas na analizę gruntu masz większe szanse, że kupisz ziemię, która sama na sobie zarobi. Nie kupuj kota w worku, tylko zawsze obejrzyj wybraną ziemię przed zakupem.

Dodaj komentarz