Jak zwiększyć cenę mieszkania?

Jak zwiększyć cenę mieszkania?

Przeglądając ogłoszenia oferujące sprzedaż mieszkań można spotkać się z dwoma na pozór bardzo podobnymi lokalami, jednak znacznie różniącymi się ceną. Zarówno metraż, jak i rozmieszczenie pomieszczeń mogą być podobne, a jednak cena jednego i drugiego mieszkania jest zupełnie inna. Co zatem wpływa na cenę mieszkania? Jego kwota zależy od różnych czynników – część z nich jest zupełnie obiektywna i warto wziąć je pod uwagę podczas zakupu. Jednak inne to tylko przemijająca moda czy triki deweloperskie. Jak zatem wybrać mieszkanie, żeby nie przepłacić?

Ceny mieszkań zależą od:

Lokalizacji – estetyczna, zadbana okolica, np. w sąsiedztwie parku zawsze wiąże się z wyższą ceną lokalu. Ważny jest też łatwy dostęp do instytucji takich jak szkoła, przedszkole czy przychodnia zdrowia. Najdrożej oczywiście bywa w centrum i dzielnicach miast najlepiej skomunikowanych. Trzeba zwrócić na to uwagę, ponieważ mieszkanie w centrum kupione za wyższą kwotę nie zwiększy komfortu, jeżeli nie będzie pasowało do naszego stylu życia czy planów zawodowych. Możesz kupić praktycznie takie samo mieszkanie na obrzeżach za niższą kwotę i cieszyć się nim wiele lat.

Typu i standardu budynków – mieszkania w blokach z wielkiej płyty zazwyczaj są tańsze, ponieważ są zwyczajnie starsze. Estetyka również pozostawia wiele do życzenia. Jednak okazuje się, że często są one położone w dzielnicach dobrze skomunikowanych, zielonych i spokojnych. Droższe na pewno są lokale budowane w cegły w ciągu ostatnich 20 lat. Od razu można zauważyć różnice estetyczne. Niestety nowe budynki często znajdują się na obrzeżach miast lub na terenach pofabrycznych i nie posiadają odpowiedniej infrastruktury.

Planu mieszkania – nie zawsze w ogłoszeniu zawarta jest informacja o rozkładzie mieszkania, liczbie okien i kierunków na jakie wychodzą. Przez to kupujący może łatwo wpaść w pułapkę, ponieważ skuszony niską ceną może myśleć, że trafił na świetna ofertę jeszcze zanim obejrzy mieszkanie. Niestety na miejscu może się okazać, że mieszkanie jest całkowicie nie ustawne, a okna nie doświetlają lokalu wystarczająco, przez co panuje tam ponury klimat. Takie czynniki mogą znacząco wpływać na cenę mieszkania.

Aranżacji wnętrza – to trik psychologiczny. Mieszkanie estetycznie i nowocześnie urządzone pozwala kupującemu wyobrazić sobie, że mógłby w nim zamieszkać. Jeżeli w mieszkaniu dodatkowo unosi się przyjemny zapach to jeszcze pozytywniej wypada ono w oczach potencjalnych klientów. W przypadku zaniedbanego mieszkania kupujący raczej zniechęci się do kupna.

Dodaj komentarz